رفتن به مطلب
amirhossein

ترفند های رجیستری (regedit)

Recommended Posts

معرفی رجیستری 

رجیستری (Registry) یک پایگاه داده داخلی در سیستم عامل ویندوز مایکروسافت است که از نسخه NT (مخفف New Technology) این سیستم عامل به بعد وظیفه حفظ تنظیمات و پیکربندی‌های ویندوز و اپلیکیشن‌ها را بر عهده داشته است.

رجیستری داد‌ه‌ها را به صورت‌های گوناگون مثل باینری یا DWORD در پایگاه داده خود ذخیره می‌کند. هر اپلیکیشنی می‌تواند از رجیستری ویندوز بهره ببرد. البته درصورتی که این دسترسی از طرف مدیر (Administrator) سیستم محدود نشده باشد.

اپلیکیشن‌ها می‌توانند داده‌های عمومی خود را در رجیستری ویندوز ذخیره کنند تا توسط خود برنامه یا سایر برنامه‌ها، مورد استفاده قرار گیرند.


مقادیر زیادی داده که برخی از آن‌ها مربوط به تنظیمات و پیکربندی‌های خود سیستم عامل ویندوز است، در رجیستری ذخیره می‌شود. معمولاً تغییر داده‌های مربوط به پیکربندی سیستم عامل، بدون توجه و داشتن اطلاعات کافی درباره آن، می‌تواند مشکلات اساسی را درپی داشته باشد.

مقادیر حساس رجیستری می‌توانند گاهاً پیکربندی‌های مربوط به امنیت سیستم، گاه مربوط به سخت افزارهای سیستم و گاه نیز مربوط به خود سیستم عامل و اپلیکیشن‌های آن باشند. بنابراین درصورتی که قصد تغییر، حذف یا ایجاد کلیدی را دارید، ابتدا به طور کامل با کلید مورد نظر آشنا شوید.

توجه داشته باشید که تغییر یک کلید در رجیستری می‌تواند سیستم عامل را غیرقابل استفاده کند. حتی در برخی از موارد، تغییر دادن این کلید بدون داشتن اطلاعات کافی درباره آن، می‌تواند اطلاعات ذخیره شده در حافظه را نیز تهدید کند.

حتماً قبل از اعمال تغییرات در رجیستری، یک نسخه پشتیبان از آن تهیه کنید و توجه داشته باشید که رجیستری به بزرگ یا کوچک بودن حروف (در تمامی کلید ها و مقادیر) حساس است.

برای باز کردن رجیستری در RUN تایپ کنید regedit  و اجرا کنید

در پست های بعدی با ترفند ها آشنا میشوید

  • Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 

1- فعال کردن تم تاریک ویندوز 10

به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Themes بروید.

با کلیک راست کردن روی صفحه ی خالی Regedit و انتخاب گزینه ی Key، یک فایل Key شخصی سازی شده ایجاد کنید. پس از آن در داخل این کلید جدید نیز مجدد کلیک راست کرده، روی گزینه ی منو کلیک کنید و سپس یک DWORD (32-bit) Value جدید بسازید. با کلیک راست روی این فایل جدید و انتخاب گزینه ی Rename نام آن را AppsUseLightTheme گذاشته و مقدار آن را صفر کنید.

برای این کار کافیست روی این فایل که حالا نامش به AppsUseLightTheme تغییر کرده کلیک راست کرده، گزینه ی Modify را انتخاب کنید و پس از آن مقدار value data را به 0 تغییر دهید.

این پروسه را یک بار دیگر در مسیر HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Themes  نیز انجام دهید. سپس دستگاه خود را ری استارت کنید، تم تاریک که پیش از این برای شما مخفی بود اکنون فعال شده است. برای برگشتن به تنظیمات قبلی کافیست دو فایل با نام AppsUseLightTheme را که در مسیر های مختلف ایجاد کرده بودید پاک کنید.

  • Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

2 - حذف برنامه هایی که از control panel  حذف نمیشوند

احتمالا برای شما هم پیش آمده که میخواهید یک برنامه یا بازی را حذف کنید ولی حذف نمیشوند. حال شما میتوانید در رجیستری با چند کلیک هر برنامه ای را که دوست دارید را حذف کنید.

برای اینکار از دستور زیر استفاده کنید.:

وارد فولدر HKEY_LOCAL_MACHINE و سپس Microsoft و سپس Windows و سپس Curent Version و سپس uninstall شوید و در آنجا دنبال اسم برنامه مورد نظر خود بگردید و آن را حذف کنید. حال برنامه شما برای همیشه و از ریشه پاک شد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

3-مشاهده اطلاعات Bios : 

برای مشاهده اطلاعات واقعی سخت افزار درون یک کامپیوتر هیچ مرجعی بهتر از توضیحات و مشخصات ارائه شده از سوی سازنده آن قطعات نیست . بنابراین اگر میخواهید از اصل بودن MainBoard مطمئن شوید بهتر است از این شیوه استفاده کنید . 
HKEY_LOCAL_MACHINE\Hardware\Description\System 
مجموعه کلیدها و اطلاعات این قسمت اطلاعات مربوط به بایوس را در خود نگه میدارد .

  • Like 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×